WPROWADZENIE - III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 20.03.2022

Stale dowiadujemy się o takiej czy innej katastrofie. Zawala się niejedna wieża. Ginie nieoczekiwanie człowiek. Nie można jednak mówić: spotkała go kara Boża. Jak bardzo umniejszamy Boga, jeżeli chcemy, by osądzał ludzi tak jak my i wkładamy Mu do ręki kodeks naszego prawa.

O ile krótsza byłaby Litania do Wszystkich Świętych, gdybyśmy sądzili po swojemu. Zabrakło by świętej Marii Magdaleny, bo wstyd, że ziemia nosiła taką grzesznicę. Nie byłoby świętego Pawła, bo jako Szaweł prześladował chrześcijan. Nie byłoby św. Augustyna, który w młodości nie był święty. Wciąż ktoś nowy przybywa w niebie do Litanii, choć na ziemi jeszcze go nie umiemy ani dostrzec, ani kanonizować.

Bóg jest Ojcem miłosierdzia, tym, który czeka cierpliwie na nawrócenie każdego z nas.

ks. Jan Twardowski